ENAsmenybės psichologija

Kas yra asmenybė? Kas nulemia jos susiformavimą? Kiek ir kaip galime ją keisti? Šie klausimas žmoniją domina jau nuo Antikinės Graikijos laikų, o galbūt ir dar seniau. Žmonijos istorijoje yra daugybė bandymų apibūdinti, sugrupuoti žmonės pagal tai kaip jie mąsto, elgiasi, patiria ir išreiškia emocijas bei paaiškinti kas tai nulemia.  

Susidomėjimas asmenybės tema ir tie patys klausimai išlieka aktualūs ir šiandien. Kiekvienas iš mūsų esame asmenybė, kuri gyvena visuomenėje ir susiduria su kitomis asmenybėmis, tad asmenybės, jos struktūros, bruožų supratimas gali padėti geriau pažinti ir suprasti save, kitą žmogų, tarpusavio santykius. 
Kuo labiau pažinsime ir suprasime savo asmenybę tuo labiau galėsime užmegzti geresnį ryšį su savimi pačiu, priimti savo ypatumus, sąlyginius ribotumus ir suprasti kaip geriausiai realizuoti savo galimybes, kurti savo gyvenimo planus ir padidinti jų įgyvendinimo tikimybę.
Asmenybės bruožų supratimas gali pasitarnauti renkantis karjerą ir realizuojant save joje, darbuotojų pasirinkime, suburiant komandą, netgi renkantis gyvenimo partnerį, arba jau esant santykiuose didesniam vienas kito supratimui, tarpusavio darnai.
Taip pat galėsime geriau suprasti ir kitus žmones (savo artimuosius, partnerius, vaikus, kolegas, klientus ir t.t.), žinoti kaip su jais bendrauti, būti santykyje, patirti mažiau frustracijos, nusivylimo, darniau sutarti ir bendradarbiauti siekiant bendrų tikslų. Galėsime labiau suprasti kaip mūsų asmenybių skirtumai, nors kartais ir labai erzinantys, netgi siutinantys, gali mus labai praturtinti ir būti panaudoti randant geresnius įvairių problemų sprendimo būdus.
Žinojimas ir supratimas kokie žmonės gali būti skirtingi ir įvairūs gali suteikti savotišką pagarbą tiems skirtumams, įvairovei ir paskatinti nuoširdžiai labiau vertinti vienas kitą, supratimą, kad kiekviena asmenybė turi vietą ir svarbą pasaulyje.
 
Dalius Kurlinkas, psichologas-psichoterapeutas, Klaipėdos universiteto psichologijos katedros lektorius, LSMU podiplominių psichoterapijos studijų kurso lektorius, praktinio darbo patirtis virš 10 metų.
 
 Grįžti atgal