ENŽvakių gamyba

Žvakė simbolizuoja žmogų: žvakės vaškas – žmogaus fizinį kūną, dagtis – protą, o liepsna – dvasią. Žvakes liejame senuoju žvakių liejimo būdu (su lanku) atsiradusiu XIV a. Dzūkijoje ir išlikusiu tik kai kuriuose šilinių dzūkų kaimuose. Ištirpintas vaškas statomas su dubeniu ant karštų bulvių ar burokų katilo (kad nesustingtų). Ant medinio rato arba lanko, pritvirtinto ant lubų arba ant stovo, sukabinami knatai, dažniausiai medvilniai ar lininiai sūlai, ir ant kiekvieno iš jų tolygiai pilamas vaškas tol, kol apeina visas ratas. Apsukus ratą, pirmasis knatas jau būna apsitraukęs atvėsusiu vaško sluoksniu, procedūra kartojama. Pilama tol, kol gaunama norimo storio žvakė. Tradiciškai jos būna maždaug poros centimetrų storio ir apie 40 cm ilgio. Nuliejus per storą žvakę, ji varvės, nuliejus per ploną – greitai sudegs. 

Užsiėmimo metu susipažinsime su senovoniu bičių vaško liejimo procesu. Susėdę ratu, jausdami vienas kito petį ir bičiulišką šilumą, pajusime nepaprastą natūralaus vaško ir pikio skleidžiamą magiją. Žvakes kočiosime prieskoniuose: lauras, kardamonas, kuminai ar cinamonas, arba pakvepinsime jas natūraliais eteriniais aliejais: kokoso, mėtų ir kt. kvapų. Neskubant, ramioje aplinkoje su meile savo rankomis nulieta žvakė namuose primins apie prasmingai praleistą laiką. 

Užsiėmimą veda Dalia Ivanauskaitė. Apie Dalią:

Esu filologė. Iš Žvėryno „pabėgusi“ į gamtos apsuptyje esantį Pavilnį vis daugiau laiko skiriu širdžiai maloniai veiklai. Prieš keletą metų įkūriau šeštadieninę mokyklėlę, skirtą ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams. Kartu su vaikais domimės supančia aplinka – gamta ir žmonėmis, mokomės praktinių ir kūrybinių darbelių, susipažįstame su tautinėmis tradicijomis, dainuojame, žaidžiame, draugaujame su mažajame Pavilnio zoologijos sode gyvenančiais gyvūnais. Nepamirštos ir vaikų mamytės. Organizuoju teminius kūrybinius vakarus suaugusiems (daugiausia – moterims). Gaminame papuošalus, dekoracijas namų puošimui, kalbamės aktualiomis temomis. Be to, mokau užsieniečius lietuvių kalbos. Man patinka bendrauti, diskutuoti, susipažinti su įdomiais žmonėmis, juos suburti jaukiam vakarojimui, bent trumpam ištraukti iš pilko kasdienybės rato...
Grįžti atgal